Klaustrofobia

Klaustrofobia to jeden z rodzajów fobii. Jest to zaburzenie psychiczne, które polega na panicznym strachu i lęku przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. U osób dotkniętych klaustrofobią przebywanie w ciasnych pomieszczeniach objawia się atakami paniki, irracjonalnym zachowaniem, histerią, dusznościami, próbą ucieczki, a nawet omdleniami. Najczęściej jednak klaustrofobik unika obecności w miejscach, które wywołują u niego lęk i strach.

Jak dotąd nie jest znana przyczyna występowania tego zaburzenia, ponieważ nie wiadomo do końca, co ją konkretnie powoduje. Klaustrofobia może uobecnić się w każdym wieku i miejscu. Najczęściej jednak wskazuje się na traumy z dzieciństwa czy z późniejszego życia, które zostawiają głęboki ślad w psychice chorego. Częstym powodem występowania tej choroby są również wspomnienia wypadków, na przykład samochodowych, gdzie dana osoba była uwięziona przez jakiś czas.

www.j-geo.pl

Klaustrofobia nie pozwoli osobie cierpiącej tę chorobę na jazdę windą, przebywaniu w małych pomieszczeniach, często wypełnionymi dużą ilością ludźmi, takie jak autobusy czy pociągi.

Psychoterapia par w Pomocnia Poznań Dietetyk Poznań