Klaustrofobia

Klaustrofobia to jeden z rodzajów fobii. Jest to zaburzenie psychiczne, które polega na panicznym strachu i lęku przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. U osób dotkniętych klaustrofobią przebywanie w ciasnych pomieszczeniach objawia się atakami paniki, irracjonalnym zachowaniem, histerią, dusznościami, próbą ucieczki, a nawet omdleniami. Najczęściej jednak klaustrofobik unika obecności w miejscach, które wywołują u niego lęk i strach.

Jak dotąd nie jest znana przyczyna występowania tego zaburzenia, ponieważ nie wiadomo do końca, co ją konkretnie powoduje. Klaustrofobia może uobecnić się w każdym wieku i miejscu. Najczęściej jednak wskazuje się na traumy z dzieciństwa czy z późniejszego życia, które zostawiają głęboki ślad w psychice chorego. Częstym powodem występowania tej choroby są również wspomnienia wypadków, na przykład samochodowych, gdzie dana osoba była uwięziona przez jakiś czas.

Klaustrofobia nie pozwoli osobie cierpiącej tę chorobę na jazdę windą, przebywaniu w małych pomieszczeniach, często wypełnionymi dużą ilością ludźmi, takie jak autobusy czy pociągi.

Psychoterapia par w Pomocnia Poznań