Niektóre choroby związane są z nadwagą

Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy, które robimy ma wpływ na stan naszego organizmu i naszego zdrowia. A czasami nawet jeśli wiemy, to i tak ignorujemy te informacje, a później dziwimy się, że jesteśmy bardziej zmęczeni, że pojawiają się różne choroby, ale uparcie nie chcemy ich łączyć z naszym sposobem życia. Tak bardzo często dzieje się w przypadku nadwagi. Owszem czujemy się ciężcy, widzimy, że coraz trudniej jest nam wykonywać zwyczajne, codzienne czynności, ale cały czas ignorujemy sygnały wysyłane przez nasz organizm.

Jeśli już coś nam przeszkadza w związku z nadwagą, to zazwyczaj chodzi o względy estetyczne, o to jak prezentuje się nasze ciało, ale jednocześnie cały czas ignorujemy różne choroby, które mogą się tutaj pojawiać i które będą związane z nadwagą.

Co się może pojawić?

Czasami zmagamy się z nadwagą już od dzieciństwa, czasem przychodzi ona z wiekiem, kiedy to jesteśmy zajęci obowiązkami zawodowymi na tyle, że przestajemy zwracać uwagę na to, co jemy, ile i w jakich godzinach, a aktywność fizyczna będzie na ostatnim miejscu. Jednak problemy z nadwagą mają wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale mogą mocno odbijać się na funkcjonowaniu całego organizmu, a nawet na naszej psychice. Jeśli nie będziemy z tym nic robili, a nasza nadwaga będzie cały czas się zwiększała, to może dojść do otyłości, która będzie jeszcze bardziej niebezpieczna.

Mogą się pojawić tutaj problemy związane z układem krążenia. W żyłach będą tworzyły się zatory, serce będzie miało coraz większe trudności z tym, aby pompować krew i pracować z odpowiednią siłą. Co więcej taka nieleczona nadwaga może prowadzić również do pojawienia się takich chorób jak chociażby cukrzyca, która będzie nabyta i z którą będzie nam naprawdę ciężko walczyć. Dodatkowo mogą się pojawić również choroby zwyrodnieniowe stawów, które będą spowodowane nadmierną ilością tkanki tłuszczowej.

To z kolei będzie prowadziło do pojawienia się dolegliwości bólowych, obrzęków, jak również problemów z poruszaniem się.

O tym także pamiętajmy

Wbrew pozorom nadwaga może prowadzić do pojawienia się naprawdę sporej ilości różnych chorób. Niejednokrotnie może zwiększać ryzyko nowotworu, jak również prowadzić do problemów z pęcherzykiem żółciowym. Do tego nie zapominajmy, że prowadzić będzie również do problemów z układem rozrodczym.

To oznacza, że trudniej będzie nam zajść w ciążę, a jeśli już do tego dojdzie to trudno może nam być utrzymać ciążę, mogą się pojawić takie choroby jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie. No i nie zapominajmy o chorobach związanych z psychiką, takich jak chociażby depresja czy bulimia, które spowodowane będą niskim poczuciem własnej wartości. Nadwaga to nie tylko problem estetycznego wyglądu, ale również przyczyna występowania różnych chorób. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy zdrowo się odżywiali i pilnowali codziennej aktywności fizycznej, wówczas będziemy utrzymywali sprawne ciało i znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób, które będą miały ogromny wpływ na nasze życie.