Co daje terapia grupowa?

Alkoholik, który zrozumie, z jakim problemem się boryka, zwykle musi zmagać się z licznymi, często negatywnymi emocjami. W miarę, jak odstawia używki, zaczyna odczuwać złość, wstyd czy poczucie winy. To bardzo silne uczucia, z którymi rzadko kto potrafi sobie poradzić samodzielnie.

To dlatego terapia grupowa stanowi tak istotny element leczenia uzależnień. Co w rzeczywistości daje? Choć zabrzmi to banalnie, terapia grupowa dla uzależnionego to przede wszystkim źródło nadziei na to, że można poradzić sobie z własnymi problemami i rozpocząć inne, lepsze życie. Czynny alkoholik najczęściej nie potrafi wyobrazić sobie życia bez alkoholu, ale kiedy wysłuchuje historii swoich kolegów po podobnych przejściach, z czasem zaczyna nabierać przekonania, że może być to możliwe.

W grupie uzależnieni poprawiają także swoją samoocenę. Nie muszą czuć się najgorsi, bo zauważają, że wiele osób na świecie posiada podobne doświadczenia. Alkoholik, który bierze udział w grupowej terapii, stopniowo zaczyna traktować samego siebie nieco lepiej, łagodniej.

Nie bez znaczenia pozostaje to, w jaki sposób są tutaj traktowani przez innych. Bardzo ważne jest również to, że podczas terapii grupowej z psychologiem uzależnieni na nowo uczą się budować relacje międzyludzkie i otwierają się przed światem.

http://uczulenia.com.pl szczepienia