Dlaczego psycholog jest ważny w walce z uzależnieniem?

Współczesna psychologia wyróżnia różne rodzaje uzależnień. W niektórych przypadkach nałóg dotyczy substancji, które same w sobie nie są uznawane za uzależniające lub odnosi się do różnego rodzaju zachowań – wtedy mówimy o uzależnieniu psychicznym. Niektóre substancje mają jednak nietypowe właściwości, które sprawiają, że bardzo łatwo uzależnia się od nich także caly organizm. Niezależnie od rodzaju uzależnienia, dla nałogowca ważna jest pomoc psychologa.

Dlaczego tak jest? W przypadku uzależnienia fizjologicznego, pierwszym etapem walki z nałogiem jest detoksykacja. Pomaga ona usunąć z organizmu trujące substancje. Warto wiedzieć, że uzależniony zwykle przechodzi ten etap terapii bardzo dotkliwie, gdyż oczyszczanie organizmu związane jest z przykrymi dolegliwościami. Wbrew pozorom, to nie wystarczy, by całkowicie wydostać się ze szponów nałogu.

Niemal każde uzależnienie, nawet fizjologiczne, posiada też dodatkowy aspekt psychologiczny. Nie da się ukryć, że nałogowcy początkowo najczęściej sięgają po środki odurzające, aby uciec od rzeczywistości – a takie odmienne stany świadomości są bardzo wciągające. To właśnie dlatego psycholog kliniczny online często jest niezbędny w walce z nałogiem. To on pomaga zmienić styl życia oraz odkryć, jak bez pomocy alkoholu czy narkotyków można radzić sobie z otaczającą nas codziennością.

ortodonta gorzów http://www.horyzontybezgranic.pl