Czy alkoholik może pić świadomie?

Jedną z charakterystycznych i bardzo niebezpiecznych cech alkoholizmu jest to, że chory nie potrafi kontrolować swojego picia, a co za tym idzie – wielu sfer własnego życia. Nawet łyk alkoholu może sprawić, że popadnie w tak zwany cug i nie osiągnie stanu trzeźwości przez kilka kolejnych dni.

Specjaliści zauważają, że alkoholik to osoba, która nie potrafi przestać pić w wybranym momencie, nawet, jeśli tego chce. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja alkoholików w trakcie efektywnego leczenia.

Wydawać by się mogło, że skoro terapia przynosi oczekiwane efekty, to nie ma potrzeby, aby dłużej stronić od alkoholu. Niektórzy zakładają, że skuteczne leczenie to takie, które pomaga żyć normalnie, a więc pić w niewielkich ilościach – tak, jak robi to większość ludzi.

Należy jednak wiedzieć, że specjaliści odradzają osobom uzależnionym, nawet po wieloletniej terapii, sięganie po choćby niewielkie dawki alkoholu. Nawet jedno piwo czy lampka wino mogą z powodzeniem doprowadzić do nawrotu choroby.

Każda osoba, która zaczyna uczęszczać na terapię uzależnień dowiaduje się, że alkoholikiem pozostaje się przez całe życie. Choć wiele osób wychodzi z nałogu i przestaje pić, nadal jednak pozostają chorzy.

To właśnie ze względu na to alkoholicy uczą się zupełnie unikać alkoholu, a nie pić świadomie. W ich sytuacji zbyt łatwo jest o kolejne przekroczenie granicy.