Kiedy dobre słowo nie wystarcza

Są ludzie, dla których obecność drugiego człowieka i spokojna rozmowa może być lekiem na szereg problemów. Chodzi również o wszelkie trudne zagadnienia związane z psychiką.

Negatywne przeżycia, trudna sytuacja rodzinna lub zawodowa i wiele innych czynników – wszystko to może się złożyć na sytuację, z którą samemu nie sposób sobie poradzić. W takim układzie naturalnym jest, że zwracamy się o pomoc do innych.

Może to być ktoś z rodziny, może to być przyjaciel, z którym jesteśmy związani od lat. Rozmowa okazuje się wówczas skuteczną terapią.

Nie ma jednak gwarancji, że zawsze tak będzie, ponieważ problematyka psychiki nie rządzi się uniwersalnymi prawami. Gdy ktoś ma zwyczajnego „doła” i chce się wygadać, to dobry słuchacz, który poza tym umie zmotywować i poradzić, będzie jak znalazł.

Dobrze wiemy, że problemy bywają głębsze i wtedy nawet przy najlepszych intencjach nie da się uzyskać tego efektu, który byłby pożądany. Wówczas należy się poważnie zastanowić nad sięgnięciem po profesjonalną pomoc.

.

ośrodek odwykowy lublin