Tężec

Tężec to bardzo częsta dolegliwość, pojawiająca się w wyniku powikłania, związanego z powstaniem rany. Zwiastują ją mocne skurcze oraz bóle mięśniowe. Najczęściej może dojść do zakażanie w przypadku warunków beztlenowych, czyli gdy mamy do czynienia z bardzo głębokimi ranami.

www.enwod.slupsk.pl

Wówczas poprzez zniszczone powłoki skórne do wnętrza przedostają się laseczki tężca zwykle za sprawą kontaktu z ziemią lub ciałem obcym. Sam chory, jako że choroba nie jest zaraźliwa, nie może nikomu „przekazać” swojej dolegliwości. Kiedy nastąpi zakażenie tężcem, okolicy zranionej dochodzi do zaburzenia czucia.

Ponadto, dochodzi do tego wzmożony niepokój oraz ból głowy. Z początku choroba atakuje nogi, dopiero później brzuch oraz tułów. Warto wspomnieć, że w następnej kolejności może się pojawić szczękościsk.

Niestety, jest to jedna z ciężej przechodzonych chorób i bardzo często prowadzi do śmierci. Najlepszym sposobem na walkę z tężcem jest profilaktyka choroby. Przede wszystkim, po każdym zranieniu należy bardzo dokładnie oczyścić ranę, używając w tym celu wody utlenionej i nigdy nie pozbawiać jej dostępu do tlenu.

Sposobem jest także przyjmowanie odpowiedniej szczepionki.

https://www.formeds.com.pl/