Terapeutyczna grupa wstępna i zaawansowana – czym się różnią?

Każda osoba, która pod okiem psychologa stara się walczyć ze swoim uzależnieniem, musi przejść trudną drogę. W przypadku uzależnień fizjologicznych zwykle rozpocznie się ona od procesu detoksykacji, który pozwoli skutecznie oczyścić organizm z niepożądanych substancji. Następnie uzależniony powinien przygotować się na spotkania z psychologiem – zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Szczególnie ta druga forma terapii wzbudza w nas spore zainteresowanie.

Terapia na co dzień kojarzy nam się przede wszystkim z rozmowami ze specjalistą. Tymczasem funkcjonowanie grup wsparcia opiera się na wymianie doświadczeń osób, które przeżyły w życiu podobne, często problematyczne sytuacje. Nie od razu jednak zostajemy rzuceni na głęboką wodę. Najpierw chory trafia do grupy wstępnej, gdzie może poznać podstawowe informacje na temat choroby alkoholowej.

Ważnym elementem jest tutaj skonfrontowanie wiedzy ze swoim życiowym doświadczeniem. Pacjent, uczęszczając do grupy wstępnej, ma uznać się za chorego i nabyć motywację potrzebną do dalszego leczenia. Dopiero pacjenci, którzy rozumieją, że są chorzy i zbudują w sobie motywację do walki przechodzą do grupy zaawansowanej. Tam mogą kontynuować leczenie.

Co ważne, wiele osób odwiedza takie zajęcia nawet w sytuacji, gdy nie piją już od kilku lat.

www.witoldsitarz.pl