Klimakterium

Klimakterium to zaburzenia hormonalne, które dotykają kobiet będących w okresie przekwitania. Objawiją się przede wszystkim nerwowością, zmianami nastroju, trudnościami w koncentracji, pogorszeniem pamięci, skłonnościami do płaczu, uderzeniami gorąca i napadowym poceniem się, zmniejszeniem popędu seksualnego, bólami głowy, zaburzeniami snu oraz ogólnie gorszym samopoczuciem i mniejszą chęcią do życia.

Wszystkie te objawy są uciążliwe nie tylko dla samej chorej, ale także dla osób z jej najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest, by kobiecie w tym okresie zapewnić jak najlepszy komfort psychicznych oraz zagwarantować pomoc i oparcie.

Wszystkie objawy występujące podczas klimakterium zależą od wielu czynników, są to np. wiek wystąpienia menopauzy, masa ciała, palenie papierosów (objawy wcześniej i bardziej nasilone występują u palaczek), aktywność fizyczna i stan zdrowia.

U różnych kobiet kliemakterium może przebiegać w różny sposób. U niektórych przebieg jest bardzo łagodny i prawie nieodczuwalny, u innych natomiast dolegliwości są bardzo dokuczliwe.