Jak ustrzec młodego człowieka przed uzależnieniem?

Żaden rodzic nie chciałby, żeby jego dziecko popadło w któryś z groźnych nałogów. Nie wszyscy jednak wiedzą, czego powinni się wystrzegać, a jakie zachowania w sobie wyrobić, by zapobiec ewentualnemu uzależnieniu swojej pociechy i nieświadomie przyczyniają się do rozwoju szkodliwej obsesji.

By młody człowiek nie szukał ucieczki od codziennych trosk i kłopotów, stając się jednocześnie całkowicie zależnym od konkretnego przedmiotu czy osoby, trzeba z nim dużo rozmawiać. Dobry kontakt z dzieckiem zapewnia możliwość poruszania trudnych tematów, a w efekcie rozstrzygania wszelkich problemów wspólnie.

Dzięki temu młoda osoba nie czuje się przytłoczona swoim zmartwieniem i nie musi się od niego odcinać. Angażowanie się w życie pociechy pozwala także opiekunom na poznawanie jej przyjaciół, czyli sprawdzenie kręgów społecznych, w których się obraca.

Dziecko powinno czuć się w domu doceniane, a rodzice dobrze zrobią, jeśli nie będą go przyrównywać do innych. Postawienie mu zbyt wysokich wymagań prowadzi do jego zamknięcia się w sobie, a w konsekwencji do osłabienia psychicznego, które sprzyja łatwemu uleganiu wszelkiego rodzaju nałogom.

Formeds