Jak objawia się rak szyjki macicy

Jednym z pierwszych objawów, jaki obserwują u siebie pacjentki chore na raka szyjki macicy jest przewlekły stan zapalny w szyjce macicy. Niestety zazwyczaj nie jest on odczuwalny przez kobietę, dlatego też nie poddaje się ona badaniom.

Występowanie tego stanu zapalnego można stwierdzić jedynie na podstawie cytologii, która pozwala wykryć raka już we wczesnym stadium jego rozwoju. Wyraźne i charakterystyczne objawy kliniczne raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Wówczas guz jest już duży, uciska inne narządy i często w organizmie występują już przerzuty. U pacjentki może występować krwawienie z pochwy lub nieprawidłowe krwawienie międzymiesiączkowe.

Często towarzyszy jej także bolesność w podbrzuszu, zwłaszcza podczas stosunku płciowego lub badania ginekologicznego. W tych sytuacjach może wystąpić także krwawienie.

Kobiety często obserwują też, że ich krwawienie miesiączkowe jest bardziej obfite niż zazwyczaj. Niepokojącym objawem powinien być też fakt, jeżeli krwawienie wystąpuje u kobiety, która przeszła już okres menopauzy.