Jak broni się umysł uzależnionej osoby?

Alkoholizm, tak samo jak inne uzależnienia, stanowi bardzo specyficzną chorobę. Związany jest nie tylko z dolegliwościami fizycznymi, ale także fizjologicznymi.

To właśnie dlatego tak istotnym elementem walki z uzależnieniem jest właściwa terapia pod okiem specjalisty. Pozwala wyzbyć się mechanizmów obronnych, które na co dzień rozwijają się i funkcjonują w umyśle chorej osoby.

www.zestawynarzedzi.com.pl

Błędem jest myślenie, że uzależniona osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że postępuje źle. Przebłyski świadomości każą jej to dostrzegać, co nie znaczy, że dana osoba jest w stanie sobie z tym poradzić.

W umyśle uzależnionego z powodzeniem działa mechanizm usprawiedliwiania się, racjonalizowania i zaprzeczania. W specyficznych przypadkach, szczególnie w odniesieniu do przymusowego leczenia, zdarza się również, że do całego zestawu tych odczuć dochodzi również obwinianie innych.

Wszystkie te zachowania stanowią potwierdzenie choroby alkoholowej i pozwalają usprawiedliwiać sięganie po kolejne dawki alkoholu. Uzależniony nie zawsze potrafi uświadomić sobie, że bliscy robią wszystko, żeby tylko mu pomóc.

Pacjentom w czasie terapii często targają nieprzyjemne uczucia: lęk, poczucie krzywdy i winy, złość czy wstyd. Wszystkie te uczucia niejednokrotnie okazywane są w formie buntu czy agresji.

stomatologia zapraszamy na naszą stronę http://www.fizjo-forma.pl/ nowe wydanie, nowe informacje