Dlaczego nałogowcy boją się psychologa?

Walka z uzależnieniem zawsze stanowi nie lada wyzwanie – zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego bliskich. Nic więc dziwnego, że jednym z bardzo często wybieranych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Psycholog i odpowiednio dobrana terapia z pewnością pomoże w walce z nałogiem.

Dlaczego więc uzależnieni tak często boją się wizyty u psychologa? Terapia uzależnień w dużej mierze związana jest z poznawaniem samego siebie, a także dzieleniem się z innym człowiekiem swoimi słabościami. Nawet dla osób, które nie zmagają się z problemem uzależnienia, tego rodzaju perspektywa może być przerażająca. Nałogowiec bardzo często boi się tego, czego może dowiedzieć się o sobie samym.

Podświadomie też wstydzi się tego, jakim jest człowiekiem i co doprowadziło go do obecnego stanu. Ze względu na takie odczucia osoby uzależnione często nie chcą odwiedzać profesjonalisty i zakładają, że mogą radzić sobie na własną rękę. Powodów strachu przed terapią może być jednak znacznie więcej, a każdy z nich jest mniej lub bardziej prozaiczny.

www.kszielonoczarni.pl

Może się zdarzyć, że uzależniony stroni od psychologa w obawie, że temu naprawdę uda się go wyleczyć. Choć brzmi to paradoksalnie, dla nałogowca życie bez uzależniającej go substancji często może być nie do wyobrażenia. Trudno więc się dziwić, że w głębi duszy wcale nie ma ochoty pozbyć się uzależnienia.

dentysta piątkowo sprawdź naszą stronę www w nowym wydaniu